Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Wina Biodynamiczne

Wino biodynamiczne  produkowane jest na podobnych zasadach jak wino organiczne.  Zachowane są wszystkie eko zasady dotyczące uprawy i późniejszego wytwarzania wina. Dodatkowo działania te, na każdym etapie wykonywane są zgodnie z kalendarzem upraw biodynamicznych. Poszczególne czynności odbywają się w konkretnych fazach księżyca i ustawieniach planet, zgodnie z gwiezdnym kalendarzem. Producenci win są przekonani, że dodatkową siłę ziemia czerpie właśnie z kosmosu, a na smak wina może wpływać rytm natury, ruch planet i fazy Księżyca. Dlatego właśnie stosowanie się do kalendarza jest tak ważne. Wino biodynamiczne cieszy się uznaniem wśród osób, które na sklepowych półkach szukają ekoproduktów, a najwięksi smakosze trunków dostrzegają pozytywną różnice w smaku wina biodynamicznego.

CZYM JEST WINO BIODYNAMICZNE?

Biodynamiczna produkcja wina jest podobna do produkcji organicznej, ponieważ promuje stosowanie obornika i kompostów oraz unika syntetycznych pestycydów chemicznych, fungicydów i nawozów w winnicy i piwnicy. Główne praktyki biodynamiki stwierdzają znaczenie utrzymywania w zgodzie z podstawowymi siłami natury w celu stworzenia samowystarczalnego środowiska ekologicznego, z uwzględnieniem kwestii etycznych i duchowych. Wina biodynamiczne są produkowane zgodnie z zasadami biodynamicznymi – pochodzącymi z pracy i teorii austriackiego filozofa Rudolfa Steinera na początku 20 wieku – które kładą nacisk na holistyczne metody rolnicze i minimalną interwencję po zbiorach. Niektórzy biodynamiczni winiarze twierdzą, że osiągnęli poprawę zdrowia i różnorodności biologicznej swoich winnic, żyzności gleby, odżywiania upraw oraz zarządzania szkodnikami i chorobami. Biodynamika w uprawie winorośli zyskała na popularności w ostatnich latach, z ponad 450 biodynamicznymi producentami wina na całym świecie. Aby wino mogło być oznakowane jako biodynamiczne, musi być wytwarzane przy użyciu dziewięciu specjalnych preparatów i spełniać międzynarodowo uznane normy ustanowione przez Stowarzyszenie Demeter. Większość win biodynamicznych posiada certyfikat Demeter, ale ponieważ organizacja certyfikuje również szereg warzyw, owoców, produktów mlecznych i mięsnych, wiele biodynamicznych winnic we Francji również ubiega się o certyfikację Biodyvin.

JAK ZROBIĆ WINO BIODYNAMICZNE?

Wino biodynamiczne powstaje poprzez uprawę wszystkich składników winnicy jako jednej całości, eliminując stosowanie chemikaliów i stosując naturalne materiały i komposty. Podążanie za kalendarzem biodynamicznym jest kolejną integralną częścią procesu. Czasami te praktyki rolnicze, od przycinania po zbiory, są kontrolowane przez kalendarz biodynamiczny. Dzieli wszystkie zadania związane z rolnictwem na cztery rodzaje dni: dni korzeniowe, dni kwiatów, dni owoców i dni liści. Każdy z tych dni ma pewne zadania z nim związane, które odzwierciedlają cztery klasyczne elementy Ziemi (również na trudniejszym do udowodnienia naukowo końcu rzeczy): Dni owocowe są przeznaczone do zbioru, dni liści do podlewania, dni korzeniowe do przycinania. W dni kwiatowe winnica zostaje sama.

KROWIE ROGI A WINA BIODYNAMICZNE

Kiedy kompost jest w pełni rozłożony, a wszystko, co pozostaje, to stos pożywnej dekadencji roślin, biodynamiczni rolnicy dodają "preparat", aby zintensyfikować stymulujący wpływ na rośliny. Jednym z takich preparatów biodynamicznych jest pakowanie krowiego obornika w rogi i zakopywanie ich pod ziemią na zimę. Kiedy są wykopywane na wiosnę, obornik jest rozcieńczany wodą i albo rozpylany bezpośrednio na glebę, albo dodawany do kompostu. Ulubionym preparatem w Brooks jest fermentacja główek kwiatów rumianku w glebie. Ma to wpływ na stabilizację azotu w kompoście i zwiększenie żywotności gleby, ostatecznie stymulując wzrost roślin. Ci ludzie traktują glebę poważnie, ponieważ poważnie traktują wino, a te dwie rzeczy są po prostu nierozłączne.

KALENDARZ BIODYNAMICZNY

Kiedy mówimy, że biodynamiczne podejście do produkcji wina podchodzi do rolnictwa holistycznie, mamy na myśli holistyczne. Skoro rośliny reagują na każdy aspekt swojego środowiska, wszystko w rolnictwie powinno również uwzględniać każdy składnik, aż do księżyca iz powrotem. Tak więc część filozofii biodynamicznej Steinera obejmowała rolnictwo zsynchronizowane z kalendarzem księżycowym. Planuje to sadzenie, przycinanie i zbiory zgodnie z cyklami księżyca w celu wykorzystania energii i rytmów natury. Steiner wierzył, że kurczący się księżyc ciągnie energię w dół i do wewnątrz, przygotowując fazę przygotowania i wzmocnienia cyklu roślinnego, dzięki czemu jest to dobry czas dla rolników na sadzenie i przycinanie swoich upraw. Dlatego biodynamiczni rolnicy dążą do szycia nasion tuż przed pełnią księżyca - aby wykorzystać maksymalną liczbę słabnących dni księżycowych. I odwrotnie, rosnący księżyc wyciąga energię w górę i z ziemi, co czyni go idealną fazą do zbioru.

CZY WINO BIODYNAMICZNE SMAKUJE INACZEJ?

Wysokiej jakości wino biodynamiczne oznacza wino doskonałej jakości. Nie będziesz w stanie stwierdzić na podstawie smaku, czy wino jest biodynamiczne, ale to, czego doświadczysz, to smak zakorzeniony w ziemi, która uprawiała winogrona. Powiedziawszy to, doświadczeni winiarze powiedzieli nam, że kiedy ich zespół przeprowadza ślepe testy smaku z ich winnicy, wina z ich biodynamicznych winogron konsekwentnie pojawiają się jako zwycięski wybór ich zespołu, więc wyszkolone podniebienie może argumentować, że możesz poczuć różnicę na lepsze.

Pokazuje 1 - 14 z 14 elementów
 • Smak
 • Kraj
 • Szczep
 • Rocznik
 • Kolor
 • Wyczyść filtry
 • Wino o jasno fioletowej barwie z czerwonymi odcieniami.  W aromatach warstwy czekolady, lukrecji i anyżu z dojrzałymi nutami śliwki i czarnej porzeczki. Wino pełne z pięknym pierwotnym owocowym charakterem czerwonej porzeczki i świeżej morwy. Urocza integracja dębu zapewnia bezszwową teksturę i łagodne tanin.

  56,91 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Wytrawne białe wino o przyjemnej dla oka jasno złocistej barwie/ Wino jest intensywne w zapachu, chodź stonowane. Wyraźne nuty kwiatów przeplatają się z aromatami tropikalnych owoców. W smaku wino jest czyste i soczyste, z wyczuwalną brzoskwinią i ananasem, limonką i białymi kwiatami. Zakończenie jest świeże i czyste z dobrą mineralnością.

  46,34 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Wibrujące aromaty czerwonych owoców: malin, jagód oraz nut kwiatowych. Na podniebieniu miękkie, o bardzo subtelnych taninach. Dobrze wyważone i przyjemne. Jedwabiste zakończenie. 

  43,09 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Paxton Now, to żywe odcienie fioletu i czerwieni. Eksplozja jagód z lasu podkreślona malinami, truskawkami, morwą i śliwkami. Średnio mocny napój w stylu wina „NOW”. Jasne i świeże, czerwone owoce jagód, a następnie fantastyczne podniebienie pełne pełne żywych warstw intensywności owoców zwieńczone jedwabistymi taninami i aksamitnym wykończeniem.

  47,97 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • 88,62 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • 44,71 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Bardzo aromatyczne wino wytrawne posiadające intensywny zapach owoców tropikalnych, gruszek oraz kwiatów akacji.

  67,32 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Lekko wytrawne, musujące wino o lekkich bąbelkach i przejrzystym zielonkawym kolorze. W zapachu aromaty słodkich kwiatów, dojrzała soczysta gruszka. W smaku okrywamy biały bez i akacje, a także delikatne przyprawy egzotyczne oraz brzoskwinię. Zakończenie jest lekkie i zrównoważone.

  40,24 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Dla niektórych szampan, natomiast jest to białe wino musujące Sauvignon Blanc o nieskazitelnym, złocistożółtym kolorze, jasny i czysty. W nosie wyczuwalne są mocne niuanse o wielkiej tropikalnej intensywności, przywodzące na myśl aromaty mango i ananasa. 

  44,71 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Hiszpania, Alicante. Szczep Moscatel. Wino o barwie żółto-zielonej. W smaku czujemy świeżość i kwasowość, w szczególności cytrusy i białe kwiaty. 

  44,71 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Wino o intensywny wiśniowy kolor z refleksami fioletowymi. W zapachu poczujemy dojrzałe czerwone owoce z pikantnymi nutami. W smaku czuć dojrzałe garbniki, czekolade, ziemiste nuty oraz czerwone owoce.

  41,14 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Różowe, wytrawne wino o atrakcyjnej ciemno malinowej barwie. W nosie wyczuwamy czerwone porzeczki, a także fiołki i lilie. W smaku jest soczyste i delikatnie owocowe z odrobiną czerwonych borówek. Wytrawne ale lekkie i świeże zakończenie.

  30,08 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Czerwone wytrawne wino biodynamiczne o ładnym ciemno-czerwonym kolorze. W zapachu charakteryzuje się łagodnymi aromatami wiśni i tytoniu oraz egzotycznych przypraw takich jak wanilia. Na podniebieniu wyczujemy smaki rodzynek, lukrecji i czerwonych owoców. Na zakończeniu jest mięsiste i rześkie.

  39,35 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
 • Wytrawne, czerwone wino będące kupażem klasycznych odmian europejskiej winorośli Vitis Vinifera pochodzące z winnicy położonej zaledwie 3 km od zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. W ustach intensywny aromat leśnych owoców, czereśni, wiśni i porzeczek z lekką nutą wanilii, grzanek i kakao. 

  80,49 zł Oczekiwanie na dostawę
  Oczekiwanie na dostawę
Pokazuje 1 - 14 z 14 elementów
Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji