Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Tempranillo

Tempranillo jest najpopularniejszym i najczęściej uprawianym czerwonym szczepem winogron w Hiszpanii. Tempranillo ma grubą skórkę, jest esencjonalne, zdolne do wytwarzania długowiecznego i złożonego wina. Swoją nazwę zawdzięcza, w porównaniu do innych popularnych szczepów, szybkiemu dojrzewaniu. Temprano znaczy wczesny w języku hiszpańskim. Testy DNA pokazały że pewne odmiany Tempranillo były uprawiane we Włoszech, w regionie Basiliciata i Toscania, gdzie występowało pod nazwą Malvasia Nera. W istocie Tempranillo ma wiele synonimów i można odnieść wrażenie, że każdy region w Hiszpanii, który uprawia ten szczep, nadał mu  swoją nazwę. Do najpopularniejszych należy: Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais. Sam szczep nie charakteryzuje się szczególnie wyrazistym aromatem. Niektórzy wyczuwają truskawę, inni, przyprawy, skórę czy liście tytoniu. Najważniejszym pozostaje sposób uprawy  i techniki użyte przy produkcji wina. Jednym z najważniejszych regionów pozostaje Rioja. Tutaj Tempranillo występuje w kupażu z Garnacha, Mazuelo, Garciano i Viura. Kolejnym bardzo ważnym regionem jest Ribera del Duero. Tutaj z kolei Tempranillo jest kupażowane z bardziej międzynarodowymi szczepami jak np. Cabernet Sauvignon. Tutaj warto wspomnieć o słynnej Vega Sicilia i jednym z nadrożnych i naj bardziej rozpoznawanych Hiszpańskich win, w których główną rolę odgrywa Tempranillo. Ile regionów, tyle styli Tempranillo. Począwszy od lżejszych i mocno owocowych, po przez wina bardziej wyraziste, dębowe, do win bardzo złożonych i długowiecznych. Te wina polecam miłośnikom aromatów beczkowych, suszonych egzotycznych  owoców, palonej kawy, cygara, nut wędzonych, wanilii i tytoniu. Wina o średniej zawartości garbników oraz umiarkowanej kwasowości. Lżejsze przykłady Tempranillo doskonale pasują jako aperitif czy kieliszek czerwonego wina w gronie przyjaciół. Wina bardziej złożone proponuje spróbować do dań z dzikiego ptactwa i drobiu, z dodatkiem suszonych i świeżych owoców, wędzonych serów, czy potraw z dziczyzny. 

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
  • Wytrawne czerwone wino o ciemno fioletowej barwie. Wyczuwamy bukiet kwiatowy oraz kandyzowane czerwone owoce. Na podniebieniu odkrywamy borówki i soczystą wiśnię oraz lekkie aromaty suszonych, kandyzowanych owoców. Na wykończeniu wino jest pełne i lekko owocowe.

    26,02 zł W magazynie
    W magazynie
  • Wytrawne czerwone wino o głębokiej fioletowej barwie. W zapachu wyczujemy aromaty kwiatów, fiolka oraz jeżyn. Na podniebieniu jest łagodne ale lekko ziemiste, z wyczuwalną rodzynka i delikatną truskawką. Wykończenie jest zbalansowane z lekka taniną i nutka ziołową.

    36,59 zł Oczekiwanie na dostawę
    Oczekiwanie na dostawę
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji