Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Najnowsze wpisy

Kategorie

Jak smakuje wino ekologiczne?

Jak smakuje wino ekologiczne?

Coraz częściej sięgamy po żywność ekologiczną, a życie w stylu EKO stało się bardzo popularne ostatnimi laty. Dotyczy to również różnych trunków alkoholowych, w tym win. Na rynku możemy dostrzec ekologiczne wino białe, różowe, czerwone oraz musujące, czym różnią się one od win konwencjonalnych i czy smakują inaczej?

Jak uprawiana jest winorośl?

Wino ekologiczne, czyli uprawiane zgodnie z naturą. Uprawę prowadzi się według ścisłych zasad oraz wymagań wybranego ekosystemu. Producenci takiego wina nie mogą stosować chemicznych środków do ochrony winorośli, nawożenie jest wyłącznie pochodzenia naturalnego, a proces odchwaszczania odbywa się ręcznie. W winach ekologicznych ilość siarki jest mniejsza o 50% niż w tradycyjnym winie konwencjonalnym. A do czego służy siarka? Otóż konserwuje, ma działanie bakteriobójcze, zapobiega utlenianiu. Ciekawostką jest fakt, iż w tradycyjnych winach czerwonych jest mniej siarczanów, niż w białych.

Podział win ekologicznych

Generalnie możemy podzielić wina ekologiczne na: organiczne, biodynamiczne oraz naturalne.

Wina organiczne, inaczej nazwane biologicznym, produkowane jest bez użycia herbicydów i pestycydów oraz niektórych technologii, np. elektrodializy. Jakie wina tego typu możemy zaproponować?

Czerwone o mocnym rubinowym kolorze Fidora, Amarone Della Valpolicella DOCG Monte Tabor pochodzenia włoskiego o wytrawnym smaku to propozycja organicznego wina. Szczep Corvina 65%, Corvinone 25%, Rodinella 10% nadaje bardzo intensywny bukiet dojrzałej śliwki, suszonych owoców oraz przypraw. Pierwsze skrzypce gra wanilia, cynamon oraz rodzynki. Aromaty te pozostają na podniebieniu, dając długi finisz.  Ten wyjątkowy smak wino zawdzięcza procesowi suszenia gron, gdzie tracą około 40% - 50% pierwotnej masy. Proces fermentacji trwa miesiąc, a dojrzewanie zakończone jest w barrique i tonneaux z dębu francuskiego przez okres nawet 50 miesięcy, a następnie w butelce przez miesiąc. Lubi towarzystwo dziczyzny, baraniny oraz dojrzałych serów. Skusisz się?

Wina biodynamiczne produkowane jest na podobnych zasadach jak wino organiczne, lecz jest bardziej restrykcyjne.  Zachowane są wszystkie eko zasady dotyczące uprawy i późniejszego wytwarzania wina. Co powiesz na młode biodynamiczne Isabelle Et Bruno Perraud, Brut De Cuve 2020? Wino to zostało wyprodukowane z gron winnicy pochodzących z Vauxrenard, która od 22 lat jest certyfikowana ekologicznie i biodynamicznie. W smaku charakteryzuje się zbalansowaną kwasowością oraz nutami malin. Z czasem zmienia się na bardziej wyraziste i intensywne.

Wina naturalne, czyli uprawiane zgodny z naturą. Generalnie winiarze unikają manualnych maszyn, stosowania jakichkolwiek substancji podczas produkcji wina oraz nie kontrolują temperatury w procesie fermentacji. Warto podkreślić, iż również starają się omijać cukry, kwasy oraz związki siarki.

Naszą propozycją jest czerwone Cofama,ULLS DE MEL RED “NATURAL”, które powstaje z wyselekcjonowanych gron, zbieranych ręcznie, fermentowane na lokalnych drożdżach. W smaku bogate, a zarazem delikatne. Możemy wyczuć balsamiczny aromat śliwek oraz malin o długim finiszu przypraw.

Wina produkowane w tradycyjny sposób, tj. naturalny, mają zdecydowanie lepszy smak, a jakość jest wyczuwalna na podniebieniu. Organiczne i biodynamiczne uprawy brak dodatków siarczanów oraz innych chemicznych składników mają bardzo pozytywny wpływ na finalny smak trunku. Ich specyficzna nuta zachwyca wielu koneserów na całym świecie, dlatego każdy powinien ich skosztować.

Zapraszamy do zakupów. Na zdrowie!

Napisz komentarz

*
**Nie publikowany
*Adres razem z http://
*
Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji