Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Najnowsze wpisy

Kategorie

Jak degustować wino? – poznaj etapy degustacji wina – zielonebutelki.pl

Jak degustować wino? – poznaj etapy degustacji wina – zielonebutelki.pl

Degustacja wina jest niezwykle zmysłowym doświadczeniem. Abyśmy mogli wydobyć wszystkie najistotniejsze cechy tego szlachetnego trunku, należy użyć naszych zmysłów: wzroku, zapachu, smaku oraz wbrew pozorom nawet słuchu, a proces ten nazywamy oceną organoleptyczną. Co jest podstawą? Serwowanie w odpowiedniej kolejności – zawsze wytrawne przed słodkimi, lekkie przed ciężkimi oraz młode przed dojrzałymi. Najlepsze wina są niebywale wielowymiarowe i potrafią zaskakiwać, dlatego zwróćmy uwagę na każdy, najmniejszyszczegół przy degustacji.

Zmysł wzroku

Zbadajmy wzrokiem wygląd wina. Otóż trunek ten maszeroki wachlarz kolorystyczny, poczynając od białych, niemal całkowicie przezroczystych z odcieniami żółci, zieleni, bursztynu lub miodu, po mahonie i brązy. Czerwone wina, zaskakują odcieniami malinowymi, wiśniowymi, ceglastymi, aż po fiolety oraz granaty. Ciekawostką jest fakt, iż intensywność koloru wina czerwonego zależy od szczepu gron i dojrzałości, jakie osiągnęło. Trunek ten powinien być klarowny, oczywiście są również mętne wyjątki, natomiast w większości przejrzystość powinna być całkowita. Świetlistość i połysk daje nam poznać kwasowość wina – błyszczące przeważnie jest mocniej kwaskowate od matowego napoju. Na pewno wielokrotnie mogłeś zauważyć osobę degustującą wino, która miesza je w kolisty sposób, dzięki temu zabiegowi można sprawdzić gęstość (wino spływa po ściankach kieliszka). Powstałe „łzy” świadczą o zawartości alkoholu, cukru i glicerolu.

Zmysł węchu

Wino potrafi kryć wiele tajemnic, a zmysł węchu jest wielokrotnie mocniejszy od zmysłu smaku, dlatego przy degustacji zwróćmy szczególną uwagę i wykorzystajmy go na 100%. Trunek ten należy powąchać zaraz po wlaniu do kieliszka, mówimy na to „pierwszy nos”. Zróbmy to energicznie i stosunkowo krótko, dzięki temu etapowi będziemy mieć wstępną informację, jak będzie smakował i pachniał nasz napój. W winach możemy odkryć ponad 800 zapachów! My wymienimy najważniejsze i najczęściej spotykane bukiety, jakiesą wyczuwalne w białych oraz czerwonych. Wino białe najczęściej wyróżnia sięnutami kwiatów białych (lipa, piwonia, werbena), suszonych owoców, orzechów, miodu, cytrusów, jabłek oraz owoców tropikalnych. Wina czerwone charakteryzują się zaś nutami jagód, lasu (grzybów, kory drzew), owoców kandyzowanych, konfitury i wielu przypraw, np. pieprzu cynamonu czy kardamonu. Zapach również określa pochodzenie, przechowywanie i sposób produkcji wina.

Zmysł smak

Wreszcie możemy przejść do kosztowania! Weź nieduży łyk, rozprowadź i trzymaj go w ustach przez kilkanaście sekund. Dzięki temu zabiegowi poczujesz smak, zapach, a także konsystencję. Degustując wino w ten sposób, przeprowadzamy analizę struktury (ilości tanin), kwasowość, harmonię, krągłość oraz świeżość. Smak wina dzielimy na kilka kategorii, m.in. cierpkość (najczęściej spotykana w młodych winach czerwonych), szlachetność (bogactwo i harmonię), krągłość (aksamitność na języku), a także bogactwo aromatów.

Degustacja wina jest niezwykle przyjemnym i ciekawym doświadczeniem. Co powiesz na zorganizowanie lub uczestnictwo w takiej formie spędzania czasu? Przedstawimy kilka szczegółów, o których należy pamiętać przy organizacji spotkania.

Przede wszystkim kieliszki! Są one najważniejszym elementem przy kosztowaniu różnego rodzaju win. Wybierz gładkie i wykonane z cienkiego szkła. Na stole z białym obrusem przygotuj karafkę do dekantacji, dzbanki z wodą do płukania kieliszków, pojemnik, do którego każdy gość będzie mógł wylać zawartość, tak aby nie mieszały się ze sobą trunki oraz oczywiście korkociągi. Dodatkowo szklanki oraz wodę mineralną do przepłukania ust, bagietkę lub chleb do przegryzania. Pamiętaj o trzymaniu kieliszka za nóżkę, aby ciepło dłoni nie ogrzało napoju oraz schłodzenia wina białego do 10 – 12oC, zaś czerwone wino serwuj w temperaturze pokojowej, czyli 16-18˚C.

Degustacja wina jest złożonym i przyjemnym procesem, pobudź swoje zmysły i kosztuj ten wyjątkowy trunek, trzymając się prostych zasad krok po kroku!

Napisz komentarz

*
**Nie publikowany
*Adres razem z http://
*
Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji