Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Najnowsze wpisy

Kategorie

Wino reserva - Co oznacza ten napis na butelce wina?

Wino reserva - Co oznacza ten napis na butelce wina?

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się co znaczy słowo ,,Reserva’’ na etykietce wina? Odpowiedz na to pytanie nie jest taka prosta jak się wydaje, ponieważ określenie  Reserva, w niektórych krajach posiada bardzo surowe zasady przyznawania i oznacza wina wysokiej jakości o wyjątkowym smaku i aromacie, które spędziły dłuższy czas w piwnicach leżakując. Istnieją kraje w których wina Reserva nie mają określonych zasad, i nazwa jest nadużywana lub używane do najlepszych win danej winnicy, niekoniecznie takich, które długo leżakowały.

 

Czym tak naprawdę jest Wino Reserva?

Reserva/Reserve/Riserva można spotkać się z wieloma jego synonimami w gruncie rzeczy oznaczają: Wino wysokiej jakości, z lepszych winogron, które dojrzewało w piwnicach przez dłuższy okres czasu i są wypuszczane na rynek znacznie później, niż oryginalna partia rocznika. Tradycyjnie Włoskie wina oznaczone jako "Riserva" są wytwarzane z bardziej dojrzałych winogron i przechodzą dłuższe okresy starzenia niż inne wina. Często skutkuje to smakiem, który wielu osób uważa za lepszy.

Wina typu Reserva często dojrzewają w specjalnych dębowych beczkach, co już samo w sobie jest luksusem zarezerwowanym tylko dla najlepszych win. W Hiszpanii najlepsze czerwone wina z regionu Roja mogą dojrzewać nawet do ponad 10 lat w beczkach. Zwykle trochę tańsze wina Reserva dojrzewają około 12 miesięcy w beczce dębowej.

Dlaczego wina Reserva kosztują więcej?

Oprócz tego, że wina Riserva wymagają wyższej jakości składników i skrupulatnej dbałości o szczegóły, to właśnie proces starzenia sprawia, że wino to jest droższe. W końcu producent wina musi przechowywać wina riserva w swoich piwnicach przez znacznie dłuższy okres czasu.

Reserva w Hiszpani i Włoszech

Włochy i Hiszpania to kraje które bardzo surowo trzymają się zasad prawidłowego stosowania oznaczenia Reserva. Ściśle przestrzegają przepisów prawnych, dzięki temu wina takie jak Włoskie Chianti, które dojrzewało przez co najmniej 2 lata może się pochwalić wyróżnieniem jakim jest Reserva.  Podobnie jak wina z Piemontu Barolo i Barbaresco, które dojrzewają co najmniej 5 lat w piwnicach zanim otrzymają ten tytuł. Podobnie jest z Hiszpańskimi winami Rioja, Toro i Valdepenas które aby otrzymać tytuł muszą leżakować co najmniej 3 lata z czego minimum 6 miesięcy w dębowych beczkach.

Kraje w których wina typu Reserva nie posiadają określonych zasad.

Nie zawsze oznaczenie reserva jest używane w sposób poprawny, możemy spotkać się z tym określeniem jako po prostu nazwa marki, co oznacza, że Reserva jest po prostu tytułem. Na szczęście większość winiarzy szanuje domniemane znaczenie tego słowa i zazwyczaj używa go do swoich najlepszych win. Do takich krajów zalicza się między innymi:  USA, Australia, Nowa Zelandia, Chile itp… Dobrym przykładem są wina z Argentyny, które żeby móc używać nazwy reserva wystarczy żeby czerwone leżakowało 12 miesięcy z kolei białe tylko 6. Oznaczenie Grand Reserva zdobywa się po starzeniu wina czerwonego przez dwa lata, białego wystarczy rok. Poniżej przedstawiamy wam wymagania jednego z najbardziej restrykcyjnych krai pod względem klasyfikacji win, Hiszpanie. 

Beczki drewniane z winem reserva i nie tylko

Wina z regionu Rioja od Crianzy do Grand Reservy

W Hiszpanii wina posiadają bardziej rozbudowany system kwalifikacji. W szczególności w regionie winiarskim Rioja. Wszystko zależy od długości postarzania win w piwnicy oraz od tego ile dane wino spędzi czasu w beczce dębowej. 

Joven, najmłodsze z win

Joven – To rodzaj bardzo młodych win często kilkumiesięcznych lub rocznych. Wina tego rodzaju są przygotowane do szybkiego wypicia, nie należy ich trzymać zbyt długo. Nie są również trzymane w beczkach. Często z takim określeniem można się spotkać wśród win z regionu Rioja w Hiszpanii.

Wino Crianza - krótka charakterystyka

Crianza - Wina muszą dojrzewać przynajmniej 2 lata w piwnicach z tego czerwone co najmniej rok w beczce dębowej, przy białych wystarczą 6 miesięcy. Crianza często jest leżakowana w używanych już beczkach z dębu, więc smak dębu i wanilii nie jest taki silny jak w przypadku reservy czy grand reservy. Jednym z najczęściej spotykanych win z regionu Rioja jest właśnie crianza. Do jej produkcji często używa się takich szczepów jak: tempranillo, merlot czy cabernet sauvignon.  

Wino Reserva, najważniejsze informacje

Reserva - Wina dojrzewają co najmniej 3 lata z tego czerwone co najmniej 12 miesięcy w beczce dębowej, białe tylko 6 miesięcy. Reserva to wina wyższej jakości niż przeciętne wino. Reserva znajduje wielu entuzjastów ponieważ są to wina pomiędzy delikatniejszą crianzą a mocną i bogatą grand reservą.

Wino Grand Reserva - wino najwyższej klasy 

Grand Reserva – Wina czerwone dojrzewają co najmniej 5 lat i z tego co najmniej 18 miesięcy w beczce dębowej, z kolei wina białe muszą dojrzewać przez co najmniej 4 lata w tym 6 miesięcy w beczce. Wina Grand Reserva są winami zrobionymi z najlepszych winogron i w najlepszych rocznikach. Wina są starzone w specjalnych beczkach z dębu, najczęściej wykorzystuje się dąb amerykański, który wzbogaca wino o charakterystyczny zapach i smak wanilii. Wina typu reserva, grand reserva czy crianza można trzymać przez długie lata w swoich piwnicach.

klasyfikacja win reserva

Gdzie kupić dobre wina Reserva?

Najlepiej jest kupić wina Reserva w sklepach internetowych oraz lokalnych, które posiadają wyjątkowe pozycje w swoim asortymencie. My polecamy zakup w naszym sklepie zakup win tego rodzaju pochodzących z Hiszpanii i Włoszech.

 

Hiszpańskie wino czerwone: Vega Vella Reserva

Leżakowane przez 18 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu i kolejne 24 miesiące w butelce.

Rocznik: 2014

Cena: 181zł

Wino Vega Vella Reserva

 

Włoskie wino czerwone: Barbaresco Serraboella Massimo Rivetti

Wino dojrzewało przez dwa lata w beczkach z dębu francuskiego oraz 2 lata w beczkach z dębu.

Rocznik : 2014

Cena: 226zł

Wino czerwone Barbaresco Serraboella Massimo rivetti

 

Portugalskie wino czerwone: Das Quintas Tradicao Reserva

12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu.

Rocznik: 2018

Cena 50 zł

 Wino Das Quintas Tradicao reserva

 

Zapraszamy do naszego sklepu zielonebutelki.pl Gdzie znajdziecie duży wybór win ekologicznych. 

10 komentarzy

  • Avatar
   Kasia
   MAR 18, 2022

   Piłam Vega Velle Reserve i jest genialna! Polecam to wino

   • Avatar
    STY 06, 2023

Napisz komentarz

*
**Nie publikowany
*Adres razem z http://
*
Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji