Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Wino wytrawne

Wino wytrawne charakteryzuje się nieco intensywniejszym smakiem i aromatem niż wino słodkie. Trunki tego typu wybierane są zatem podczas wykwintnych przyjęć lub ważnych uroczystości. Wytrawny alkohol zawiera znacznie mniej cukru w swoim składzie, dzięki czemu łączony może być z wieloma daniami.

Zanim zdecydujemy się zaserwować wino wytrawne do posiłku, powinniśmy dowiedzieć się,  z jakimi potrawami należy łączyć dany rodzaj. Dobranie nieodpowiedniego trunku do podawanego dania wiązać się  może z faux-pas. 

Wino wytrawne czerwone

Cechuje je lekka kwaskowość oraz gorycz, które doskonale pobudzają podniebienie. Jest to najzdrowszy rodzaj alkoholu na świecie, posiadający wiele właściwości zdrowotnych. Spożywanie jednego kieliszka dziennie do obiadu bądź kolacji uchronić nas może przed wieloma chorobami lub schorzeniami. Intensywny zapach i smak truskawek, malin, wiśni, śliwek, czarnych porzeczek czy jagód wspaniale podkręca serwowane potrawy. Wino wytrawne czerwone jest idealnym towarzyszem pieczeni, niekrwistego mięsa, dziczyzny, kaczki, gęsi, wędlin bądź ostrych serów. Pomimo iż powszechnie to wino białe serwowane jest do ryb, czerwone wytrawne podawać możemy z rybami o cięższym charakterze – smażonymi lub umieszczonymi w wyrazistym sosie. Kieliszek schłodzonego trunku skutecznie pobudza apetyt, dlatego też spotkać się możemy z podaniem go jako aperitif.

Wino czerwone doskonale sprawdzi się podczas kameralnych kolacji we dwoje lub długich wieczorów spędzanych przy kominku. Wspaniale smakuje zarówno dobrze schłodzone, jak i również w formie grzanej. Umieszczane powinno być w kieliszkach o szerokiej czarze, bowiem trunek tego typu wymaga odpowiedniego dostępu powietrza – wówczas uwalniane są jego najgłębsze aromaty.

.
friends-toasting-with-champagne-flute-on
vineyard-bernkastel-kues-wine-slope-vine

Wino wytrawne białe

Wina białe wytrawne są nieco delikatniejsze od rodzaju czerwonego. Ze względu na uniwersalny charakter zaserwować je możemy z wieloma daniami – rybami, sardynkami, owocami morza, białymi mięsami, wędlinami lub serami. Niezależnie od posiłku, trunek powinien być odpowiednio schłodzony, idealną temperaturą jest zatem 8°C lub 12°C. Bardzo często podawane jest również jako aperitif podczas uroczystych przyjęć. W zasadzie możliwości wina wytrawnego białego są nieograniczone, dlatego też bardzo chętnie jest ono wybierane na przyjęcia okolicznościowe, spotkania rodzinne, towarzyskie czy podczas celebracji ważnych wydarzeń w naszym życiu. Barwa białego wina wytrawnego może mieć bardzo zróżnicowany odcień – zielonkawy, żółty, złoty lub ciemno-bursztynowy. W zależności od rodzaju trunku, na jaki się zdecydujemy, może być w nim wyczuwalna nuta jabłka, cytrusów, owoców tropikalnych lub kwiatów. Dodatkowo warto wspomnieć, iż wino wytrwane białe zawiera znacznie mniej kalorii od win czerwonych, dlatego też okazjonalnie wypity kieliszek nie jest szkodliwy dla diety

Wino wytrawne różowe

W zależności od winnicy i kraju pochodzenia, wino różowe przyjmuje różne nazewnictwo. Ten wyjątkowo delikatny trunek z winogron, ze względu na swój smak, bardzo chętnie wybierany jest przez miłośników alkoholi na całym świecie. Wino różowe to doskonała alternatywa dla innych rodzajów wina, bowiem stanowi konsensus pomiędzy białym a czerwonym trunkiem.

Wino wytrawne różowe jest doskonałym towarzyszem niektórych rodzajów czerwonego mięsa, ryb, owoców morza, deserów, ciast, lodów czy sałatek owocowych. Swoboda możliwości zaserwowania – kieliszki, szklanki, literatki – sprawia, iż nigdy nie musimy się martwić o popełnienie gafy. Najważniejsze jest bowiem odpowiednie schłodzenie i dopasowanie trunku do potrawy tak, aby wydobyte z niej zostały zarówno walory smakowej, jak i aromatyczne.


Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji