Największy wybór win ekologicznych w Polsce!

Kategorie win

Wino ekologiczne – czyli jakie?

To nie jest sprytny chwyt marketingowy, który bazuje na tym, że bycie EKO jest coraz bardziej modne. Wina ekologiczne to odrębny rodzaj trunków, który powstaje w procesie produkcji innym niż konwencjonalny oraz posiada specjalistyczne certyfikaty. Wybierając wina ekologiczne do naszego sklepu, sprawdzamy dokładnie informacje o tym, jaki certyfikat posiada oraz skąd. W Zielonych Butelkach znajdziecie tylko i wyłącznie sprawdzone i pewne produkty, w tym również duży wybór win ekologicznych.

Co to jest wino ekologiczne?

W tym terminie mieszczą się różne typy win, które możemy określić jako: organiczne, biodynamiczne, naturalne czy pochodzące ze zrównoważonej uprawy. W zależności od kraju są różne typy certyfikacji tych rodzajów wina. Plantator winorośli bądź producent wina jest zobowiązany zastosować się do wytycznych oraz przejść cały proces weryfikacji. Wszystko po to, aby jego wina uzyskały status EKO, czyli zdobyły certyfikat. Samo napisanie na etykiecie EKO, BIO lub wino ekologiczne nie oznacza, że takie właśnie jest, warto sprawdzać czy producent w ogóle ma taki certyfikat i jeśli tak to skąd. Czasami na etykietach win można znaleźć informacje o tym, że wino powstało w procesie produkcji, w którym emisja CO2 została ograniczona. To również ważna informacja ponieważ ograniczenie procesu emisji dwutlenku węgla wraz z jego oddawaniem podczas fotosyntezy winogron daje środowisku wiele dobrego. Takie wino również nazwać można EKO.

Czy wina ekologiczne smakują inaczej niż konwencjonalne?

Zdefiniowanie wina jako ekologiczne oznacza określenie sposobu produkcji, a nie smak. Na smak wina wpływają czynniki takie jak warunki glebowe, klimatyczne, szczep winorośli i doświadczenie winiarza. To czy posiada on EKO certyfikat, czy nie, nie wyznacza smaku wina. Dlatego, jeżeli ktoś bał się spróbować win ekologicznych, organicznych, biodynamicznych czy naturalnych z powodu tego, że inaczej smakują – nie ma się czego bać.

Ile kosztuje wino ekologiczne?

Cena wina zależy od wielu czynników: zaczynając od sposobu uprawy winogron, przez sposób produkcji wina oraz butelkowanie przez czas leżakowania aż po transport. Czynnik EKO również może wpłynąć na ostateczną cenę wina, ponieważ niektóre etapy ekologicznej produkcji wina są bardziej czasochłonne i czasami ryzykowne. Więc bycie EKO podnosi koszty wytworzenia. Jednak nie zawsze jest to bardzo odczuwalne. Wiele win posiadających sprawdzone certyfikaty EKO są w przystępnych cenach.

Poznaj lepiej smak win ekologicznych - zapoznaj się z naszą ofertą!


Product successfully added to the product comparison!
Ta strona używa plików cookie w celu optymalizacji i ułatwienia dostępu do naszej strony internetowej. Dalsze korzystanie z tej witryny internetowej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Możesz osobiście zarządzać tym, jakie i przez jakie witryny pliki cookie mogą być implementowane na Twoim urządzeniu. W celu zapoznania się ze szczegółami kliknij odnośnik - Więcej informacji