piątek, 01 wrzesień 2017 18:32

Wrzesień - czyli koniec lata z winami BIO

Wrzesień - czyli koniec lata z winami BIO

Czujecie to? Ten delikatny chłód, który właściwie pojawia się dosyć często w te wakacje?

No cóż, taki mamy klimat…

Nie zmienia to jednak faktu, że lato zaraz niestety się skończy (wrzesień).

Warto jeszcze skorzystać z obecnej sytuacji pogodowej i razem z rodziną, przyjaciółmi czerpać jak najwięcej.

Osobiście polecamy pikniki na świeżym powietrzu. Wystarczy koc, prowiant i oczywiście wino.

Dla wszystkich dbających o linię, liczących kalorie, a nie chcących rezygnować z przyjemności i niepowtarzalnie dobrego smaku, mamy propozycję idealną.

La Jara Zero Assulto Spumante Bianco Extra Brut to znakomite i dopracowane wino organiczne. Znajdziemy w nim elegancki bukiet, z nutkami porzeczek, agrestu i czerwonego grejpfruta. Dla podniebienia jest świeży, owocowy. Najlepiej komponuje się z zupą rybną, smażonymi rybami, warzywami w tempurze, owocami morza, sushi i sashimi.

Następna nasza propozycja to wino organiczne Odyssee Thraki Mavroudi prosto z gorącej i klimatycznej i rodzinnej winnicy Tsantali w Grecji. Rodzina Tsantali zajmuje się produkcją wina już od 1890 roku. Dzisiaj to wieloletnie dziedzictwo jest podtrzymywane przez trzecią i czwartą generację tej rodziny. Ich celem jest tworzenie mieszanki złożonej z głębokiego szacunku dla tożsamości ziemi, nacisku na jakość i zrównoważony rozwój, przywiązania do odkrywczej przedsiębiorczości oraz kuszącej narracji zainspirowanej “sensem miejsca”. Szczerość, odpowiedzialność i szacunek do klientów, do przemysłu i do ludzi są najważniejszymi elementami ich codziennego zachowania.

Wracając do Odyssee Thraki Mavroudi, to jednoszczepowe czerwone wino ze znajdującego się w północno-wschodniej części kontynentalnej Grecji regionu Thraki zostało nazwane na cześć tego wydarzenia w Odysei Homera (Odyseusz i jego kompani uciekli cyklopowi Polifemowi za pomocą „boskiego wina” ze szczepu Mavroudi). Urocze, wspaniale harmonijne i gładkie, pachnie suszoną śliwką, odrobinę łagodnymi koryntkami i delikatnymi ziołami.

Nasza trzecie propozycja to Kaimira Brightside Sauvignon Blanc wino organiczne z Nowej Zelandii. Znajdziemy w nim zapach dojrzałych pestkowców, cytrusów i melonów. Podniebienie jest wypełnione tymi smakami, natomiast na końcu wyczuwamy doskonałą mineralność. W rezultacie wino doskonale balansuje pomiędzy owocową słodkością, a czystą kwasowością. Idealne do serów, fety, owoców morza i białego mięsa.

Życzymy Wam ciepłych i słonecznych dni.

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.